Drukarka - jaką wybrać?

18-11-2021

 

Oferta drukarek jest bardzo duża, dlatego wybierając sprzęt do drukowania powinniśmy dobrze określić swoje potrzeby. W tym celu warto zadać sobie kilka pytań.

 

Drukarka atramentowa czy laserowa?

W domowych warunkach, przy sporadycznym drukowaniu niewielkiej liczby stron lepiej sprawdzi się drukarka atramentowa. Przy większych potrzebach, np. drukowaniu kilkunastu stron dziennie warto rozważyć zakup drukarki laserowej.

Urządzenia laserowe będą zdecydowanie droższe w zakupie w porównaniu do atramentowych odpowiedników. W dłuższej perspektywie, przy częstym drukowaniu mogą okazać się jednak tańsze w eksploatacji.

Czy potrzebuję urządzenia wielofunkcyjnego, czy wystarczy sama drukarka?

Jeśli zamierzasz od czasu do czasu skanować dokumenty czy zdjęcia i chcesz mieć możliwość domowego ksero, urządzenie wielofunkcyjne będzie odpowiednim wyborem. 

Drukarka kolorowa czy monochromatyczna?

Jeśli pracujesz przede wszystkim na tekście, nie warto dopłacać do możliwości druku w kolorze i optymalnym wyborem będzie tu prosta, monochromatyczna drukarka laserowa.

Jeśli zamierzasz wykorzystywać urządzenie do druku prezentacji, zdjęć, zadań domowych dla dziecka czy materiałów do nauki – wybierz drukarkę kolorową (zapewne atramentową, bo jak już wiesz, kolorowe drukarki laserowe nie są tanie).

Czy szybkość wydruku to istotny parametr?

Drukarki do domu nie wymagają wysokich wyników w tej kwestii − wystarczy kilka stron na minutę. Przeanalizuj tę wartość, gdy masz zamiar korzystać z drukarki także w celach zawodowych i potrzebujesz znacznie zoptymalizować czas wydruku.

Czy potrzebujesz dodatkowych funkcji?

Takim bonusem jest na przykład łączność Wi-Fi z telefonem lub innym sprzętem. Warto sprawdzić, czy produkt udostępnia druk dwustronny. Ta opcja ułatwi Ci wygodne przygotowanie dokumentów, bez konieczności ręcznego przekładania papieru w urządzeniu.

Ostatnie pytania na jakie warto odpowiedzieć to: ile miejsca możesz przeznaczyć na ustawienie sprzętu i jaką kwotą dysponujesz?

Po udzieleniu odpowiedzi przystąp do przeanalizowania specyfikacji produktów. 

Najlepsza drukarka to taka, która sprosta Twoim oczekiwaniom.